Święto Babci i Dziadka

W Polsce 21 stycznia przypada Dzień Babci. Jest to dzień, w którym babcie są uhonorowane, a wnuki składają życzenia swoim babciom. Natomiast dzień później 22 stycznia jest Dzień Dziadka, dzień w celu uhonorowania dziadków. Jaka jest historia odchodów dnia Babci i Dziadka? W 1964 roku za sprawą tygodnika „Kobieta i Życie” powstał pomysł uczczenia babci. Ideę tą podchwycił i spopularyzował „Tygodnik Poznański” i już w rok później, 21 stycznia 1965 w Poznaniu zainaugurowano to święto, wręczając w dniu 85 urodzin wielkiej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej tort z napisem ” Dla babci”
Warszawski „Express Wieczorny” podchwycił pomysł i w 1966 roku 21 stycznia też ogłosił Dniem Babci. I tak zaczęło się w całej Polsce. Obchody Dnia Dziadka zaczęły się dopiero w latach 70. od konkursu Telewizji Polskiej na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu. Początkowo Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja w dniu urodzin Mieczysława Fogga, ale taki termin nie przyjął i później zaczęto go obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci. A samo święto do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze.
W tym samym dniu, co w Polsce, święto Babci obchodzi także Bułgaria i Brazylia. W Stanach Zjednoczonych Dzień Babci obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, ok. 9-10 września, zaś wprowadził go oficjalnie do amerykańskiego kalendarza prezydent Jimmy Carter w roku 1987, z inicjatywy przedsiębiorczej gospodyni domowej, pani McQuade. Wielka Brytania świętuje Dzień Babci 11 lutego. We Francji w pierwszą niedzielę marca świętują babcie a dziadkowie w pierwsza niedzielę października. Dzień Babci w Hiszpanii obchodzony jest 26 lipca. Włoskie święto babć i dziadków, czyli La Festa dei nonni przypada na 2 października i został ustanowiony w 2005 roku. Japonia nie obchodzi się co prawda dnia Babci czy Dnia Dziadka, ale niezmiennie od 1966 roku Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Wieku. Święto to obchodzone jest 15 września. W Australii Dzień Babci i Dziadka obchodzi się pierwszej niedzieli listopada od 2010 roku. W Estonii Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest od 2010 roku, w v drugą niedzielę września. W Meksyku obchodzi się w 28 sierpnia Día de Abuelos. A dla odmiany Opa- en Omadag w Holandii to święto ruchome.
Wszystkim naszym kochanym Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia oraz spełnienia wszystkich marzeń. I do zobaczenia w szkole.